SEVEn

Obnovitelně.cz: Stovky projektů úspor se zárukou už ušetřily městům nebo veřejným institucím miliardy korun

Důležitou součástí vládou schváleného klimaticko-energetický plánu jsou rovněž úspory. Za deset let už projekty EPC ušetřily několik miliard korun.

Brzy to bude 30 let, co byl uveden do provozu první projekt energetických úspor provedený metodou EPC, která zákazníkovi garantuje výsledek, přičemž investice se mohou splácet přímo z peněz ušetřených za energie. Od té doby se podle Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) provedly stovky takových projektů. Díky vhodným investicím se podařilo městům, školám nebo kulturním institucím ušetřit více než pět miliard korun. Například desítky škol a nemocnic v Pardubickém kraji díky promyšlené modernizaci energetického hospodářství ušetří ročně 45 milionů korun.

A především o EPC projekty výrazně narostl zájem. „Zpočátku mnohé subjekty využívaly metodu EPC hlavně jako zdroj financování projektů, protože se obtížně dostávaly k úvěrům a splácení projektu z dosažených úspor po dobu pěti, osmi či deseti let a často uhradilo i celou investici. Dnes už tak krátké návratnosti projektů obvykle nedosahujeme, protože projekty jsou více komplexní, často zahrnují i zateplování budov. Nespornou výhodou EPC je stoprocentní garance dosažených úspor, a o to je stále větší zájem,“ uvedl pro Obnovitelně.cz Jaroslav Maroušek, člen rady APES a předseda správní rady SEVEn – The Energy Efficiency Center.

Přijetí strategického dokumentu uvítal také projekt Green Deal for Building, který se této oblasti věnuje už dva roky. „Jsme potěšeni, že budeme moci dále posilovat úspory energie a obnovitelné zdroje v České republice,“ uvedl Jiří Karásek ze společnosti SEVEn, koordinátor projektu v Česku.

Celý článek naleznete na webu Obnovitelně.cz: https://www.obnovitelne.cz/clanek/2787/stovky-projektu-uspor-se-zarukou-uz-usetrily-mestum-nebo-verejnym-institucim-miliardy-korun


Publikováno:    6.11.2023