SEVEn

Třetí kulatý stůl evropského projektu Zelená dohoda pro budovy v ČR

Expertní skupiny v rámci evropského projektu Green Deal for Buildings spojují síly a již potřetí se sešly u kulatého stolu, aby předaly užitečná doporučení a zkušenosti z příkladů dobré praxe, která povedou ke zvýšení energetické účinnosti budov. Oblast úspor energie se aktuálně dostala do popředí zájmu EU v rámci iniciativ Renovation Wave a RePower EU, tedy plánu na renovaci budov a snížení spotřeby energie v budovách jako součást strategie odchodu od ruských fosilních paliv.

Třetí kulatý stůl, který proběhl v pátek 7. října 2022 s názvem Smart Finance for Smart Buildings, zahájil Miroslav Honzík, z Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky společně s Thanasis Manoloudisem z řecké energetické komunity INZEB.

Ve druhé části byla představena k diskuzi tři vybraná opatření, kterými jsou:
(i) Role NRB ve financování energetických úspor,
(ii) Osvěta v oblasti EU klimatické a energetické politiky a
(iii) Zvýšení povědomí o metodě (Performance) Design & Build.

Kulatého stolu se zúčastnilo téměř padesát odborníků, zástupců státních institucí, bank a dodavatelského sektoru.

Ve třetí části tohoto kulatého stolu byl poprvé prezentován návrh cestovní mapy, dokumentu shrnujícím opatření vzešlá z předchozích jednání. Příslušné strategie, cestovní mapy a akční plány vypracovaly pracovní skupiny, které jednotlivá opatření detailněji diskutují.


O projektu

Projekt Zelená dohoda pro budovy (Green Deal for Buildings) je součástí celoevropské iniciativy, financované z programu Horizon 2020. V rámci projektu bude v České republice a na Slovensku zorganizováno osm kulatých stolů za účasti odborníků ze soukromého i veřejného sektoru, na kterých budou prezentovány a projednávány nedostatky implementace energetických úspor, které limitují či omezují efektivitu veřejného financování a zapojení soukromého kapitálu. Společně budou hledány možnosti, jak ovlivnit národní politiku s cílem podpořit implementaci opatření. Konkrétně budou vypracovány cestovní mapy, akční plány a pokyny, na jejichž základě budou navržena opatření krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá. Současně se předpokládá vznik zásobníku projektů, které lze efektivně financovat. Na projektu se podílí devět partnerských organizací z České a Slovenské republiky.

Publikováno:    9.10.2022